Lokálny čas: 23:13

Hotel Malina ***, 034 01 Ružomberok, Slovensko

6 km od centra mesta Ružomberok

+421 44 431 99 99

* Best Price Guarantee
+
DetailCLOSE

História

História hotela Malina

Odpradávna boli úbočia Malinného využívané ako gazdovské lúky. Trávnatý terén bez skál sa v minulosti kosil a seno uskladňovali  v drevených senníkoch. Keď v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia začínajúci ružomberskí nadšenci lyžovania objavili tento priestor, ťažko by boli v okolí hľadali iný, vyhovujúcejší svah. Chýbal už len nejaký prístrešok na oddych a zohriatie lyžiarov a turistov. Prvým objektom postaveným v polovici tridsiatych rokov bola súkromná chata rodiny Mederly.

Po druhej svetovej vojne sa prostredníctvom dobrovoľných brigád obnovovalo vojnou zničené Slovensko. Začiatkom päťdesiatych rokov sa stala v dedinách a mestách módnou akcia „Z“ /Z = zveľaďovanie/, ktorá nadviazala na povojnové budovateľské nadšenie. Podstatou Zetky bolo, že obce mali zveľaďovať svoje prostredie formou finančnej dotácie na výstavbu a materiál a odbornú prácu a ostatné pomocné práce sa vykonávali brigádnicky – zadarmo. A takto bol vybudovaný aj horský Hotel Malina.

Predpoklad na dokončenie stavby a odovzdanie hotela bol naplánovaný na 1. štvrťrok 1960. Kapacita hotela počítala so 130 ubytovanými osobami. Výstavba prebiehala  v náročných podmienkach. Stavebný materiál sa prepravoval pomocou jednoduchej lanovky z Hrabova . Od hornej „stanice“ lanovky sa materiál vozil konským povozom na stavenisko. Ale využívala sa aj lesná cesta cez Kalváriu a preprava materiálu nákladnými autami. Voda bola zachytená a privedená  z vodného zdroja z Malej muldy vzdialenej asi 400 m. V roku 1959 bol položený aj elektrický kábel z Hrabova až ku stavbe a rovnako sa uskutočnila aj čiastočná prekládka hornej časti potoka. V polovici roka 1959 bola hrubá stavba dokončená a začalo sa finišovať na inštalácii, vnútorných a vonkajších omietkach. Po dokončení, vďaka dobrovoľnej práci brigádnikov, bola hodnota hotela štvornásobne vyššia ako predpokladal pôvodný rozpočet. V zime 1959 – 1960 bol horský Hotel Malina otvorený a daný do užívania. Prevádzkovateľom sa stali Interhotely Ružomberok.

Pôvodný hotel postavený v nadmorskej výške 960 m bol trojpodlažný, so vstupnou halou, jedálňou, ktorá slúžila aj ako spoločenská miestnosť. O niekoľko rokov neskôr /asi 1964 – 65/ bolo po ľavej strane hotela vybudovaných desať zrubových chatiek s vlastným WC, umývadlom, elektrickou prípojkou pre osvetlenie a vykurovanie. Tým sa kapacita ubytovaných v stredisku ešte zvýšila. Doprava fungovala tak, že na železničnej stanici na voz ťahaný koňmi naložili batohy a lyže, ktoré vyviezli, nuž a  lyžiari, turisti a hostia vyšliapali na hotel pešo. Až v roku 1967 bola sprevádzkovaná kabínková lanovka , ktorá dopravu na hotel zjednodušila.

Tridsať rokov využívaný hotel si časom vyžiadal rekonštrukciu a úpravy. Stalo sa tak v deväťdesiatych rokoch po likvidácii štátneho podniku Interhotely Ružomberok. V tom čase hotel od mesta kúpili SCP a začali ho využívať ako rekreačno -vzdelávacie zariadenie pre zamestnancov. Zrubové chatky boli rozpredané do súkromného vlastníctva. Dnes je v súkromnom vlastníctve aj hotel Malina.

V roku 1999 bolo na hoteli nadstavené ďalšie podlažie. Vymenili sa okná, upravili izby, pribudli dva apartmány, recepcia, bufet, aj malé wellnes, či izby pre personál. Ďalšou úpravou prešiel hotel aj v roku 2012. Bola dobudovaná terasa hotela, bar a priestor pre gril party.
Zrekonštruovali sa všetky rozvody, prebudovali izby a apartmány. Pôvodné vykurovanie mazutom a naftou bolo nahradené ekologickými peletkami.

V súčasnosti je možné v hoteli ubytovať 46 hostí / +17 prístelka / . Vykonanými úpravami bolo možné hotelu priznať úroveň trojhviezdičkového zariadenia. Bazén, ktorý bol vybudovaný pred hotelom a už nevyužívaný, v roku 2012 zasypali a vybudovali na jeho mieste tenisový kurt s umelým povrchom. Úpravy hotela pokračovali aj v roku 2019. 

Vyše šesťdesiat rokov stojí Hotel Malina pod kopcom Malinné a ponúka svoje služby hosťom zo Slovenska i zo zahraničia. Veríme, že svoje služby bude ponúkať aj ďalšie desaťročia.
A keďže stále ponúka, pozývame aj Vás.

Verified by MonsterInsights