Lokálny čas: 15:26

Hotel Malina ***, 034 01 Ružomberok, Slovensko

6 km od centra mesta Ružomberok

+421 44 431 99 99

* Best Price Guarantee
+
DetailCLOSE

Okolie

Hotel Malina je skvelým východzím miestom pre váš oddych, poznávanie, či nové dobrodružstvá. Ponúka nekonečné možnosti a tie by bola škoda nevyužiť. Určite vás prvé kroky budú viesť do okolitej prírody. A výber je naozaj veľký. Ružomberok má vďaka svojej polohe výnimočné danosti. Je obklopený horstvami Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Chočských vrchov. Všetky spomínané pohoria sú na dosah ruky priamo z centra mesta a Veľká Fatra svojou časťou dokonca zasahuje do historickej časti mesta Ružomberok. O výnimočnosti prírodného bohatstva svedčí aj to, že takmer celé okolie mesta leží na území národných parkov alebo chránených krajinných území. Vodopády, rieky, pramene, močiare, rašeliniská, prírodné výtvory, skalnaté bralá, fauna, flóra, jaskyne, výhľady to všetko a mnoho iného nájdete priamo v meste alebo neďaleko od neho. Kam sa teda vyberiete?

MALINÔ BRDO – SKI & BIKE PARK RUŽOMBEROK

V tesnej blízkosti hotela vám svoje služby ponúka Malinô Brdo – SKI & BIKE PARK Ružomberok. Je vyhľadávaným miestom oddychu nielen pre domácich návštevníkov, ale aj zahraničných turistov. Je to jedno z najmodernejších stredísk na Slovensku s vysokým štandardom služieb, servisným programom a starostlivosťou o zákazníka.

V prípade, že radi zbierate nové informácie, obdivujete, čo vytvorili naši dávni predkovia alebo zbožňujete vôňu starého dreva, či skalných múrov , aj tu nájdete možnosti , ako potešiť svoje zmysly. Múzeá, galérie a historické pamiatky sú v okolí nášho hotela zastúpené naozaj vo veľkej miere.

VLKOLÍNEC

Návštevník tu, v lone hôr, nájde drevenú osadu Vlkolínec – je najzachovalejšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. V roku 1993 bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho  a prírodného dedičstva UNESCO. Predstavuje typ stredovekého sídla s architektúrou horských a podhorských oblastí , s typickou zrubovou výstavbou a terasovitými políčkami. Dominantou osady je drevená zvonica. Vzácnymi budovami sú Kostol navštívenia Panny Márie a zrubová studňa. V osade je aj muzeálny objekt – Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania, galéria s umeleckými predmetmi / bývalá škola / , Dom UNESCO, reštaurácia a možnosti ubytovania pre návštevníkov v súkromí. V súčasnosti je obec stále živá s počtom 20 stálych obyvateľov, ktorí bývajú v šiestich domoch z celkového počtu 55 domov. Ostatné obydlia vvužívajú ľudia z celého Slovenska prevažne na rekreáciu. Vlkolínec sa nachádza na kraji významného centra turistického ruchu Malinô Brdo.

www.liptovskemuzeum.sk

MÚZEUM LIPTOVSKEJ DEDINY V PRIBYLINE

Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia. Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia. V hornej časti areálu múzea sa nachádza funkčná trať Považskej lesnej železnice, rezerváciu na jazdu vlakom a viac informácií nájdete na stránke www.skanzenpribylina.sk .

Zdroj: www.liptovskemuzeum.sk

GALÉRIA ĽUDOVÍTA FULLU

Galéria Ľ. Fullu ponúka svojim návštevníkom výtvarné dielo ružomberského rodáka Ľ. Fullu, ktorý bol jedným z najvýznamnejších slovenských umelcov 20. storočia a patril k zakladateľom moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Nachádza sa v centre mesta, na ulici D. Makovického, hneď vedľa budovy Liptovského múzea.

Galéria je po architektonickej stránke značne netradičnou stavbou. Tvoria ju dva na seba ležiace asymetricky usporiadane hranoly, pričom horný hranol je umiestnený kolmo na dolný. Výstavné priestory sú v hornej časti. Priečelie galérie zdobí mozaika navrhnutá Ľ. Fullom. Zaujímavosťou je, že Ľ. Fulla daroval svoje výtvarné dielo štátu. Dar obsahoval 548 malieb, kresieb a grafík. Galéria vznikla ako výsledok darovacej zmluvy medzi Ľudovítom Fullom a štátom. Maliar daroval štátu svoje dielo a štát sa zaviazal postaviť pre zbierku galériu s ateliérom a bytom. Stavba sa začala realizovať v roku 1965 podľa návrhu Martina Kusého a galéria bola verejnosti sprístupnená v roku 1969. Bola prvou galériou postavenou na Slovensku po roku 1945. Ľ. Fulla tu prežil posledné roky svojho života. V roku 2012 bol objekt vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ďalšie informácie tu:  www.sng.sk/ruzomberok .

Zdroj: www.visit.ruzomberok.sk

HRAD LIKAVA

Hrad Likava je najväčším hradom na Liptove. V minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Považia cez Liptov na Oravu a odtiaľ pokračovala až do Poľska. Nachádza sa na  hradnom brale nad obcou Likavka. Z centra Ružomberka je vzdušnou čiarou vzdialený asi 3 km. Vychádzku na hrad je najlepšie začať pri Kolibe Likava. Odtiaľto sa treba vydať  po červenej turistickej značke, prejsť popod diaľničný most a potom na lesný chodník, zísť z turistického chodníka doprava smerom k hradu. Cesta na hrad trvá asi 20 minút. Hrad Likava patrí k najväčším hradným stavbám na strednom Slovensku. Svojou výškou (viac ako 36 metrov v najvyššom bode severného paláca) patrí dokonca medzi najvyššie hrady na Slovensku. Na hrade je v Hunyadyho veži umiestnená expozícia, ktorá informuje o dejinách hradu.

Hrad postavil v 14. storočí zvolenský župan magister Donč. Hrad potom dostavali liptovskí župani, v držbe ho mali viaceré významné rody, niekoľko rokov ho kontrolovali aj husiti. v 14. – 17. storočí hrad prekonal niekoľko obliehaní. Hrad bol sídlom hradného panstva, ktoré spravovalo mestečká a dediny dolného a veľkej časti stredného Liptova. V roku 1707 ho prikázal zbúrať knieža František II. Rákoczi. V rokoch 1975 až 1987 sa uskutočnil archeologický výskum a odkryté základy budov sa zakonzervovali.

Zdroj: www.visit.ruzomberok.sk

LIPTOVSKÝ HRAD

Liptovský hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Sestrč v nadmorskej výške 1000 metrov, bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Nachádza sa nad obcou Kalameny, ktorá leží od Ružomberka 13 kilometrov smerom na východ. Najlepšie je hrad prístupný po žltej turistickej značke z tejto obce. Hneď za dedinou minieme aj jamu s teplou termálnou vodou (33 stupňov Celzia). Najlepšie je okúpať sa tu cestou nazad, na záver výletu. Cesta nahor na hrad trvá približne 1 a pol hodiny. Pri záverečnom výstupe na hradné bralo nás čaká aj jeden menší rebrík. Zo samotného hradu sa okrem zakonzervovaných častí múrov a zvyškov hradnej cisterny už veľa nezachovalo, avšak miesto ponúka nádherné výhľady. Pekne odtiaľto vidno napríklad Veľký Choč a zaujímavé sú aj pohľady na opačnú stranu smerom do Liptovskej kotliny okolo vodnej nádrže Liptovská Mara. Zaujímavosťou je, že v minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Liptova Sestrčskou dolinou do Malatinej na Orave a odtiaľ pokračovala až do Poľska. Hrad dal postaviť kráľ Belo IV. v 13. storočí. Hrad bol kráľovským majetkom, no uhorskí panovníci ho často dávali do užívania liptovským županom, ktorí obyčajne na hrade aj sídlili a hrad bol teda aj sídlom župy. Hrad dal v 15. storočí zničiť po potlačení protikráľovského sprisahania kráľ Matej Korvín. Od tých čias ho už nikdy neobnovili. V 20. storočí sa tu uskutočnil archeologický výskum.

Hrad je pre verejnosť bezplatne prístupný po celý rok.

Zdroj: www.visit.ruzomberok.sk

Tí, ktorí milujú oddych pri vode, cieľom ich cesty sa môže stať niekoľko zaujímavých miest. 

LIPTOVSKÁ MARA

Liptovská Mara je jedným z najobľúbenejších miest. Ponúka široké možnosti zábavy a športu: kúpanie, surfovanie, jachting, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, ale aj rybárčenie či plavbu vyhliadkovou loďou Liptov.

Nad priehradným múrom liptovskej Mary, na východnom úpätí vrchu Úložisko, sa nachádza archeologická lokalita Havránok – keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1.storočia pred Kr. Je tu vybudované aj múzeum v prírode.

TERMÁLNE KÚPALISKO BEŠEŇOVÁ

Termálne kúpalisko Bešeňová a jeho celoročná prevádzka umožňuje návštevníkom vybrať si čas návštevy podľa vlastného želania. Je to areál zdravia a oddychu, ktorý patrí v súčasnosti medzi najvyhľadávanejšie strediská cestovného ruchu na Slovensku. Vysoká úroveň poskytovaných služieb v spojení s ponukou stráviť chvíle oddychu vo vodnom, príjemne teplom prostredí sú zárukou spokojnosti návštevníkov.

TATRALANDIA

Tatralandia je najväčší aquapark na Slovensku. Prevádzka aquaparku je vďaka termálnej vode celoročná. Areál leží na území regiónu Liptov v blízkosti Liptovského Mikuláša. V lete v areáli prebiehajú animačné programy plné zábavy a výhier. Športovci majú k dispozícii rozsiahlu športovú plochu a pre najmenších je pripravené ich malé detské kráľovstvo, ktoré im ponúka zábavu na celý deň. V okolí Tatralandie nájdete niekoľko ďalších možností, ako stráviť voľný čas, ktorý ste si vyhradili pre seba, či vašu rodinu.

Podrobnejšie o ďalších miestach, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť, na www.visit.ruzomberok.sk

Verified by MonsterInsights